Firma vai pašnodarbinātība: Ko izvēlēties Latvijā?

Mar 13, 2024 | Jurisprudence

Izvēle starp uzņēmuma reģistrēšanu un pašnodarbinātību ir viens no galvenajiem posmiem topošajiem uzņēmējiem Latvijā. Šajā rakstā mēs izskatīsim katras iespējas priekšrocības un trūkumus, lai palīdzētu jums izdarīt pareizo izvēli.

Runājot par uzņēmuma reģistrēšanu Latvijā, parasti tas ir SIA vai sabiedrība ar ierobežoto atbildību. Ir daudz priekšrocību šāda veida reģistrācijai, apskatīsim tos, kurus mūsu klienti visbiežāk atzīmē par nozīmīgiem.

 • SIA noteiktos apstākļos var reģistrēt, ar pamatkapitālu sākot no 1 eiro
 • Uzņēmuma esamība var paaugstināt uzticamību klientu un partneru acīs, īpaši starptautiskās darījumos ar ārzemju partneriem.
 • Uzņēmums atbild par savam saistībam ar savu mantu, izņemot dažus gadījumus, kad par uzņēmuma saistībam var atbildēt īpašnieks ar  personīgo mantu.
 • Uzņēmumi var izmantot bankas, līzinga u.c. pakalpojumus ar izdevīgākiem nosacījumiem.

Tomēr ir arī faktori, kas dažkārt rada papildus jautājumus un bažas:

 • Uzņēmuma reģistrācijas process prasa ilgāku laiku nekā pašnodarbinātā personas reģistrācija, un ir nepieciešams doties pie notāra, ka arī atvērt atsevišķu bankas kontu uzņēmumam.
 • Augstākas izmaksas, kas saistītas ar reģistrācijas procesu, kas ietver notāru pakalpojumus apmaksu un valsts nodevas, dažos gadījumos bankas prasa komisijas maksu par uzņēmuma konta atvēršanu.
 • Vairāk darba ar dokumentiem, jo uzņēmumiem ir jāorganizē pilns grāmatvedības uzskaites process.

Attiecībā uz otru populārāko veidu uzņēmējdarbībai, kas ir pašnodarbinātība, šeit vajadzētu pievērst uzmanību šādām priekšrocībām:

 • Reģistrēšanas vienkāršums, kļūt par pašnodarbināto var ļoti ātri un vienkārši, nepiesaistot ārēju palīdzību.
 • Zemas izmaksas, nekādas izmaksas pamatkapitāla ieguldīšanai vai  valsts nodevām lai reģistrēt pašnodarbinātību.
 • Minimāls  darbs ar dokumentiem, pašnodarbinātajiem nav pienākumu uzturēt pilnīgu grāmatvedības uzskaites processu. 

Tomēr ne viss ir tik viegli, un ir arī  būtīski trūkumi, daži no tiem prasa rūpīgu izpēti un papildus aprēķinus:

 • Progresīvais nodoklis, jo vairāk pelņa, jo vairāk jāmaksā.
 • Neierobežota atbildība, pašnodarbinātie ir atbildīgi par savam saistībam ar visu savu mantu.
 • Pašnodarbinātie var saskarties ar grūtībām saņemt kredītus, līzingu utt. ar izdevīgiem nosacījumiem.

Ko izvēlēties?

Atbilde uz šo jautājumu ir atkarīga no jūsu mērķiem, uzdevumiem un resursiem. Ja jūs sākumā plānojat lieluzņēmumu, saprotat, ka jau no sākuma jūs interesē finanšu atskaites un rādītāji dažādās jomās, un vēlaties veidot reputāciju no paša sākuma, ieskaitot sadarbību ar lielajiem spēlētājiem, tad uzņēmuma reģistrācijas izskatīšana ir saprātīga.

Bet, ja Jūs uzsākat savu biznesu, un nevēlaties nodarboties ar plašu dokumentu darbu, pieaicināt grāmatvedības speciālistus un plānojat sagatavot atskaites paši, tad pašnodarbinātība varētu būt piemērota jums.

Ir svarīgi rūpīgi izvertēt visus faktorus, veikt nodokļu sloga aprēķinus, pirms pieņemt lēmumu. Jebkurā gadījumā jūs varat vērsties pie mums un saņemt konsultāciju, lai izvēleties optimālu variantu savam biznesam.

Citas ziņas, kas jums varētu patikt

Kāpēc izmantot personāla atlases pakalpojumus?

Kāpēc izmantot personāla atlases pakalpojumus?

Mūsdienu pasaulē, kur darba tirgū valda arvien lielāka konkurence, kvalificētu darbinieku meklēšana un atlase kļūst par īstu mākslu. Tas ir sarežģīts uzdevums, kas prasa ievērojamus uzņēmuma laika un finanšu resursus. Ja jums nav pieredzējušu personāla speciālistu,...

Pievienojieties BBCRiga un pacelsim jūsu biznesu jaunās virsotnēs

8 + 3 =

Kontakti